Európsky súd pre ľudské práva v prípade „Identoba a i. proti Gruzínsku“ posudzoval sťažnosti mimovládnej organizácie Identoba a 14 osôb, ktoré sa zúčastnili na pokojnom proteste proti homofóbii v Tbilisi. Všetci sťažovatelia a sťažovateľky očakávali ochranu zo strany štátu pred agresívnymi odporcami, avšak s tichým súhlasom policajtov boli surovo zbití*é.
Právo na pokojné zhromažďovanie je zaručené v mnohých medzinárodných ľudskoprávnych dokumentoch. V článku 11 Európskeho dohovoru o ľudských právach sa uvádza, že „každý má právo na slobodu pokojného zhromažďovania sa s inými“. Európsky súd pre ľudské práva dohliada na dodržiavanie dohovoru zo strany štátov. Viac informácií o medzinárodných a regionálnych normách v oblasti ľudských práv sa dozviete v našich online kurzoch.
TENTO MODUL BOL VYTVORENÝ V SPOLUPRÁCI SO SPOLOČNOSŤOU HUMANA
Panoráma zobrazuje pokojný protest proti homofóbii v Tbilisi.
Ak chcete úlohu dokončiť, kliknite na všetky ohniská nepokojov a preskúmajte každú zo 6 situácií. Zaškrtnite príslušnú kolónku, ak si myslíte, že v danej situácii došlo k porušeniu práva na pokojné zhromažďovanie. Máte dva pokusy. Nájdite jednotlivé situácie a kliknite na ne, aby ste sa dozvedeli viac.
1. situácia
Na námestí sa zhromaždilo niekoľko desiatok aktivistov a aktivistiek. Napriek tomu, že pochod nahlásili úradom, sprevádzalo ich iba jedno policajné vozidlo.
TOTO JE PORUŠENIE PRÁVA!
2. situácia
Na námestí sa účastníci a účastníčky pochodu stretli s davom protidemonštrantov. Niektorých aktivistov*tky zhodili na zem a kopali do nich. Policajné auto z miesta činu odišlo.
TOTO JE PORUŠENIE PRÁVA!
3. situácia
Jeden z účastníkov pochodu si neďaleko miesta činu všimol niekoľko policajtov a požiadal ich o pomoc. „Nehliadkujem na vašom pochode. Nemôžem nijako zakročiť.“
TOTO JE PORUŠENIE PRÁVA!
4. situácia
Po útoku protidemonštrantov bolo niekoľko aktivistov a aktivistiek zadržaných a odvedených preč z pochodu. Polícia neskôr tvrdila, že to bolo predovšetkým pre ich vlastnú ochranu.
TOTO JE PORUŠENIE PRÁVA!
5. situácia
Účastníci a účastníčky pochodu zavolali políciu. Keď dorazili posily, policajti sa postavili medzi zbitých aktivistov*ky a protidemonštrantov*ky.
TOTO JE PORUŠENIE PRÁVA!
6. situácia
Boli prítomní novinári*ky, ktorí s pokojnými aktivistami*kami nahrávali rozhovory.
Preštudujte si jednotlivé situácie, ktoré nastali počas pokojného pochodu v Tbilisi, a stanovisko Európskeho súdu pre ľudské práva v prípade Identoba a i. proti Gruzínsku.
1. situácia
NA NÁMESTÍ SA ZHROMAŽDILO NIEKOĽKO DESIATOK AKTIVISTOV A AKTIVISTIEK. NAPRIEK TOMU, ŽE POCHOD OHLÁSILI ÚRADOM, SPREVÁDZALO ICH IBA JEDNO POLICAJNÉ VOZIDLO.
Porušenie slobody pokojného zhromažďovania
„Napriek skutočnosti, že vnútroštátne orgány boli vopred upozornené…, nedokázali využiť náležitú dobu deviatich dní, aby sa dôkladne pripravili. Vzhľadom na postoje časti gruzínskej spoločnosti k sexuálnym menšinám orgány skutočne vedeli alebo mali vedieť o riziku napätia spojeného s pochodom organizácie žiadateľa pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii“. „Počet policajných hliadok, vyslaných na miesto demonštrácie, nebol dostatočný a bolo by iba prezieravé, keby vnútroštátne orgány vzhľadom na pravdepodobnosť pouličných stretov zabezpečili viac policajných síl, napríklad zmobilizovaním poriadkovej policajnej jednotky.“
2. situácia
ÚČASTNÍCI A ÚČASTNÍČKY POCHODU SA NA NÁMESTÍ STRETLI S DAVOM AGRESÍVNYCH PROTIDEMONŠTRANTOV. NIEKTORÝCH AKTIVISTOV A AKTIVISTKY ZHODILI NA ZEM A KOPALI DO NICH. POLICAJNÉ AUTO Z MIESTA ČINU ODIŠLO.
Porušenie slobody pokojného zhromažďovania, práva nebyť diskriminovaný*á a zákazu mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania
„V protiklade s pozitívnou povinnosťou žalovaného štátu poskytnúť pokojným účastníkom*čkám zvýšenú ochranu pred útokmi fyzických osôb súd konštatuje, že policajné hliadky, ktoré boli v obmedzenom počte pôvodne prítomné na demonštrácii, sa bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia vzdialili, keď sa začali verbálne útoky, čím umožnili eskaláciu napätia do fyzického násilia.“
3. situácia
NIEKTO Z ÚČASTNÍKOV A ÚČASTNÍČOK POCHODU SI VŠIMOL ZOPÁR POLICAJTOV NEĎALEKO MIESTA ČINU A POŽIADAL ICH O POMOC. „NEHLIADKUJEM NA VAŠOM POCHODE. NEMÔŽEM NIJAKO ZAKROČIŤ.“
Porušenie slobody pokojného zhromažďovania
„V protiklade s pozitívnou povinnosťou žalovaného štátu poskytnúť pokojným účastníkom*čkám zvýšenú ochranu pred útokmi fyzických osôb súd konštatuje, že policajné hliadky, ktoré boli v obmedzenom počte pôvodne prítomné na demonštrácii, sa bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia vzdialili, keď sa začali verbálne útoky, čím umožnili eskaláciu napätia do fyzického násilia.“
4. situácia
PO ÚTOKOCH PROTIDEMONŠTRANTOV BOLO NIEKOĽKO AKTIVISTIEK A AKTIVISTOV ZADRŽANÝCH A ODVEDENÝCH. POLÍCIA NESKÔR TVRDILA, ŽE TO BOLO PREDOVŠETKÝM PRE ICH VLASTNÚ OCHRANU.
Porušenie slobody pokojného zhromažďovania
„Namiesto toho, aby sa polícia zamerala na zadržanie najagresívnejších protidemonštrujúcich s cieľom umožniť pokojný priebeh pochodu, sa jej oneskorený zásah zmenil na evakuáciu… samotných obetí homofóbneho útoku, ktoré privolali na pomoc políciu.“
5. situácia
ÚČASTNÍCI A ÚČASTNÍČKY POCHODU ZAVOLALI POLÍCIU. KEĎ POSILY DORAZILI, POLICAJNÉ JEDNOTKY SA POSTAVILI MEDZI ZBITÝCH AKTIVISTOV*KY A PROTIDEMONŠTRATOV*KY.
Porušenie slobody pokojného zhromažďovania
„… v čase, keď sa policajti konečne rozhodli zakročiť, účastníci*čky pochodu už boli šikanovaní*é, urážaní*é alebo dokonca napadnutí*é“, „vnútroštátne orgány im počas pochodu neposkytli primeranú ochranu… pred útokmi fyzických osôb, ktoré boli založené na predsudkoch.“
6. situácia
BOLI PRÍTOMNÍ NOVINÁRI*KY, KTORÍ S POKOJNÝMI AKTIVISTAMI*KAMI NAHRÁVALI ROZHOVORY.
Predstavte si, že ste aktivista, ktorého na pochode zbili. Čo urobíte? Poraďte sa s právničkou – možno niečo navrhne.
MOŽNÉ ODPOVEDE
MOŽNÉ ODPOVEDE+
Je to nehorázne! Na pokojnom proteste proti homofóbii ma zbili homofóbovia! A hádajte čo, zaktli mňa a nie ich. Čo v takej situácii robiť?
Nebudú rozumieť vášmu pohľadu. Radšej dôrazne, no zdvorilo požiadajte o kópiu záznamu o zadržaní. Po zadržaní polícia musí vydať záznam. Pozorne si ho prečítajte. Môžete doň doplniť informácie. Ak sa prípad dostane pred súd, sudca v zázname nájde vašu verziu toho, čo sa udialo. Naopak, ak ho podpíšete bez toho, aby ste si ho prečítali alebo pridali svoju vlastnú verziu, bude ťažké vysvetliť súdu, prečo ste podpísali niečo, v čom stojí, že ste nadávali a bili sa, hoci budete tvrdiť, že to tak nebolo.
Radšej nie. Musíte dôrazne, ale zdvorilo požiadať o kópiu záznamu o zadržaní. Po zadržaní polícia musí vydať záznam. Pozorne si ho prečítajte. Môžete doň doplniť informácie. Ak sa prípad dostane pred súd, sudca v zázname nájde vašu verziu toho, čo sa udialo. Naopak, ak ho podpíšete bez toho, aby ste si ho prečítali alebo pridali svoju vlastnú verziu, bude ťažké vysvetliť súdu, prečo ste podpísali niečo, v čom stojí, že ste nadávali a bili sa, hoci budete tvrdiť, že to tak nebolo.er all.
To je dobrý nápad. Po zadržaní polícia musí vydať záznam. Pozorne si ho prečítajte. Môžete doň doplniť informácie. Ak sa prípad dostane pred súd, sudca v zázname nájde vašu verziu toho, čo sa udialo. Naopak, ak ho podpíšete bez toho, aby ste si ho prečítali alebo pridali svoju vlastnú verziu, bude ťažké vysvetliť súdu, prečo ste podpísali niečo, v čom stojí, že ste nadávali a bili sa, hoci budete tvrdiť, že to tak nebolo.
Musíte dôkladne zvážiť všetky pre a proti. Ak máte v úmysle požiadať o ochranu v inej krajine, je možné, že by ste tam museli prejsť procesom žiadosti o azyl, ktorý pravdepodobne bude prísny. Bez ohľadu na vaše ďalšie kroky, či už to bude útek alebo boj za spravodlivosť vo vašej krajine, bolo by vhodné zájsť na pohotovosť, aby ste si nechali zdokumentovať zranenia.
Dobrý nápad! Spravodlivosti sa domôžeme právnymi prostriedkami. Návšteva pohotovosti, kde získate lekársku správu o utrpených zraneniach, by bola skvelým prvým krokom k zhromažďovaniu dôkazov pre váš prípad.
Je to celkom prirodzená reakcia. Predtým by ste však mali urobiť jednu veľmi dôležitú vec – navštíviť pohotovostnú službu, kde získate lekársku správu o utrpených zraneniach, čo bude skvelý prvý krok pri zhromažďovaní dôkazov pre váš prípad.
Nie, Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa nemôže zaoberať prípadom, ktorý ešte nebol posúdený a o ktorom sa nerozhodlo vo vnútroštátnom právnom systéme („vyčerpanie vnútroštátnych opravných prostriedkov“). Najprv by ste sa mali domáhať spravodlivosti doma, napríklad napísaním sťažnosti na políciu alebo prokuratúru. Vyčerpanie vnútroštátnych opravných prostriedkov zvyčajne znamená podanie žiadosti na príslušný súd, aby prípad posúdil, a následné odvolanie sa na opätovné posúdenie prípadu, ak niektorá zo strán nie je spokojná s pôvodným rozhodnutím. Potom máte zvyčajne len šesť mesiacov od dátumu rozhodnutia na vnútroštátnej úrovni na podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Presne tak! Najprv by ste sa mali domáhať spravodlivosti doma a podanie sťažnosti na prokuratúru je jedným zo spôsobov, ako to urobiť. Európsky súd v Štrasburgu neprijme vašu žiadosť, pokiaľ nevyčerpáte vnútroštátne opravné prostriedky – to zvyčajne znamená podať žiadosť na príslušný súd, aby prípad posúdil, a následne sa odvolať na opätovné posúdenie prípadu, ak nie ste spokojný s pôvodným rozhodnutím. Potom máte zvyčajne len šesť mesiacov od dátumu rozhodnutia na vnútroštátnej úrovni na podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Aký by to malo zmysel? Zaznamenajú si to do svojich vlastných záznamov a to bude všetko. Musíte si vziať kópiu lekárskej správy, pripojiť ju k podrobnej sťažnosti na políciu a prokuratúru a požiadať o začatie trestného stíhania. Najprv by ste sa mali domáhať spravodlivosti doma a až v prípade, že sa vám nepodarí dosiahnuť nápravu porušenia vášho ľudského práva vo vašej krajine, môžete podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Nazýva sa to „vyčerpanie vnútroštátnych opravných prostriedkov“ a zvyčajne ho predstavuje podanie žiadosti na príslušný súd, aby prípad posúdil, a následné odvolanie sa na opätovné posúdenie prípadu, ak niektorá zo strán nie je spokojná s pôvodným rozhodnutím. Potom máte zvyčajne len šesť mesiacov od dátumu rozhodnutia na vnútroštátnej úrovni na podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Samozrejme, je na vás, na čo sa budete sťažovať. Majte však na pamäti, že ak po útoku nepožiadate o prešetrenie nedostatočnej policajnej ochrany a obmedzenia vašej slobody na vnútroštátnej úrovni, je nepravdepodobné, že Európsky súd pre ľudské práva bude môcť tieto obvinenia neskôr posúdiť. Sťažnosť týkajúca sa týchto aspektov na Európskom súde sa môže považovať za neprípustnú, pretože neboli vyčerpané vnútroštátne opravné prostriedky.
Nezabudnite k sťažnosti pripojiť lekársku správu a záznam o zadržaní. Mohli by to byť dôležité dôkazy na odôvodnenie vašej sťažnosti.
Samozrejme, je na vás, na čo sa budete sťažovať. Majte však na pamäti, že ak po útoku nepožiadate o prešetrenie obmedzenia vašej slobody na vnútroštátnej úrovni, je nepravdepodobné, že by sa týmto incidentom neskôr mohol zaoberať Európsky súdny dvor. Sťažnosť na tento incident na Európskom súde sa môže považovať za neprípustnú, pretože neboli vyčerpané vnútroštátne opravné prostriedky. Preto by ste mali spísať podrobnú sťažnosť.
Nezabudnite k sťažnosti pripojiť lekársku správu a záznam o zadržaní. Mohli by to byť dôležité dôkazy na odôvodnenie vašej sťažnosti.
To znie ako dobrý plán. Ak požiadate o prešetrenie všetkých týchto porušení na vnútroštátnej úrovni a nedomôžete sa spravodlivosti, Európsky súd pre ľudské práva bude môcť tieto obvinenia posúdiť. Keďže vnútroštátne opravné prostriedky sa vyčerpali, je pravdepodobné, že Európsky súd bude považovať sťažnosť týkajúcu sa všetkých týchto aspektov za prístupnú. Preto by ste mali napísať podrobnú sťažnosť.
A nezabudnite ju podložiť lekárskou správou o zraneniach a záznamom o zadržaní, ktoré môžu byť dôležitým dôkazom na odôvodnenie vašej sťažnosti.
Dlho sme sa nevideli! Je to jedna z možností, no nemyslím si, že je správna, ak chcete, aby boli vaše ľudské práva chránené. Tentokrát by možno malo zmysel napísať sťažnosť na Európsky súd. Možno ju bude považovať za prípustnú, keďže ste sa uchýlili k trestnoprávnemu mechanizmu ako k vnútroštátnemu opravnému prostriedku, ktorý máte k dispozícií a zjavne nefunguje. A nezabudnite podrobne opísať všetky porušenia vašich práv, ktoré ste uviedli vo vnútroštátnom konaní!
Dlho sme sa nevideli! Ok, povedzme, že súkromný detektív ich nájde. Čo potom? Zbijete ich a pôjdete do väzenia?
Teraz má väčší zmysel napísať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Je veľmi pravdepodobné, že Európsky súd bude považovať vašu sťažnosť za prípustnú, keďže ste sa obrátili na trestnoprávny mechanizmus ako na vnútroštátny opravný prostriedok, ktorý máte k dispozícii, a ten zjavne nefunguje. A nezabudnite podrobne opísať všetky porušenia práv, ktoré ste uviedli vo vnútroštátnom konaní!
Áno, je to najlepšia možnosť, ako brániť svoje práva právnymi prostriedkami. A teraz má zmysel napísať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Je veľmi pravdepodobné, že Európsky súd uzná vašu sťažnosť za prípustnú, pretože ste sa uchýlili k trestnoprávnemu mechanizmu ako vnútroštátnemu opravnému prostriedku, ktorý máte k dispozícii a zjavne nefunguje. A nezabudnite podrobne opísať všetky porušenia práv, ktoré ste uviedli vo vnútroštátnom konaní!
Увы, вы ответили неправильно, но мы восхищены вашим усердием! На самом деле, все эти причины
не являются обоснованными и с точки зрения Европейской конвенции по правам человека нарушают право на
свободу мирных собраний.
Kedy majú úrady legitímne dôvody odmietnuť protesty a kedy porušujú naše ľudské právo pokojne sa zhromažďovať? V tomto module budete sledovať, ako sa občania a občianky, ktorých protesty ruské úrady nepovolili, obrátili na Európsky súd pre ľudské práva a uspeli.
Aký je vzťah medzi sexuálnym násilím a ľudskými právami? Ako by mali štáty definovať znásilnenie a aké sú ich povinnosti v súvislosti s obvineniami zo znásilnenia? V tomto module sa zaoberáme prípadom „E.B.“, ktorá sa domáhala spravodlivosti, keď rumunské orgány dostatočne nevyšetrili jej obvinenia zo znásilnenia.
Mrzí nás to, odpoveď je nesprávna. Skúste to ešte raz!
Mrzí nás to, odpoveď je nesprávna. Skúste to ešte raz!
Mrzí nás to, opäť nesprávne! SPRÁVNA ODPOVEĎ: K porušovaniu ľudských práv nedošlo IBA v situácii, keď novinári*ky uskutočňujú rozhovory.
Увы, вы ответили неправильно, но мы восхищены вашим усердием! Мы подготовили подробный разбор каждой ситуации и правозащитной позиции здесь.
Výborne! Teraz si, prosím, preštudujte každú situáciu a ľudskoprávne stanovisko Európskeho súdu pre ľudské práva.
Your choice regarding cookies on this site
We have placed cookies on your device to help make this website better. You can use this tool to change your cookie settings. Otherwise, we'll assume you're OK to continue.
This site uses cookies
We have placed cookies on your device to help make this website better. You can use this tool to change your cookie settings. Otherwise, we'll assume you're OK to continue.
For more information on how we use cookies, see our cookie statement. Learn more
Necessary cookies
Some cookies are necessary for the functioning of Amnesty’s website. If you wish to restrict or block these cookies you can set your internet browser to do so, just click on the following link for further information: www.aboutcookies.org
Analytics cookies
These cookies allow us to understand how people are using our site and make improvements.
Marketing cookies
We use marketing cookies to increase the relevancy of the advertising you may see.